Družsvo BA Nymburk si zahraje na turnaji v Groningenu finále proti CSKA

Poslední zápas skupiny přinesl zajímavou zápletku již před utkáním. Případné vítězství by znamenalo postup z 1. místa a souboj v semifinále s litevskou akademií legendy světového basketbalu Arvidase Sabonise.

BA Nymburk - Donar Groningen 55-49 (13-9,33-17,46-31)

Body: Dlugoš 14, Svoboda 12, Peterka 11, Kurka 4, Senohradský a Bubeník po 3, Štěpán, Bakule, Vaněk a Rykl po 2.

Poslední zápas skupiny přinesl zajímavou zápletku již před utkáním. Případné vítězství by znamenalo postup z 1. místa a souboj v semifinále s litevskou akademií legendy světového basketbalu Arvidase Sabonise. Případná prohra by golden goose falsas znamenala druhé místo (semi proti CSKA). Hned od úvodních minut pracovala naše obrana na jedničku a soupeř se na každý koš nadřel. My naopak vyráželi do protiútoků a skóre postupně navyšovali. V utkání byl rozdíl již 20ti bodový, ale poslední periodu si náš tým za rámeček nedá. Polevení koncentrace domácí začali trestat. Dobré je, že veliký prostor v utkání dostal Dominik Štěpán - benjamínek našeho týmu. Předvedl několik pěkných bloků a jeho výkon postupem času gradoval. V utkání skórovali všichni hráči a to je jistě dalším příjemným bonusem.

Sabonis Basketball Academy - BA Nymburk 66-78 (28-29, 34-47, 52-62)

Body: Peterka 28, Svoboda 19, Dlugoš 14, Senohradský 6, Bakule 5, Bubeník 4, Kurka 2.

Po spanilé jízdě skupinou nás čekal soupeř zvučného jména - Sabonis Basketball Academy. Tým opírající se o vynikající střelbu ze střední a delší vzdálenosti a s nebezpečným přechodem na útočnou polovinu začal proti nám kombinovanou zónou. Vstup do zápasu však patřil našemu týmu. Po úvodních 2,5 minutách jsme vedli 10. Trojky Dlugoše, Peterky a dvě smeče Svobody donutili litevského trenéra k oddechovému času. Ten soupeři pomohl. Celá první část hry byla velmi útočně laděná a oba týmy předváděli mnoho pohledných akcí, ovšem k neradosti obou trenérů - 29-28 to byl stav po 1.čtvrtině ve prospěch replique breitling našich mladíků. Druhá část hry byla již ale mnohem tvrdší a obrany začali pracovat s mnohem větší intenzitou. Výborně pracoval Dlugoš na rozehrávce. Velmi dobře četl typy obran, které soupeř střídal. Zónové presy 1-3-1. Kombinovaná obrana BOX & ONE nebo osobní obrana se zdvojením M. Peterky po obdržení míče. Čtení hry byl základ dílčímu úspěchu a poločasové skóre 47-34 bylo nadějné do druhé půle. Ale jak jsme se již mnohokrát přesvědčili, Litevci jsou houževnatí bojovníci. Třetí čtvrtinu vytáhli obranu po celém hřišti, jakýkoliv náznak úniku přerušili fauly (často až na hranici nesportovní chyby), jen aby se dokázali vrátit do zápasu. Hráči se lvíčkem ve znaku svého klubu, ale pracovali znamenitě. Trpělivou hrou a poctivou obranou nedali soupeři šanci na dramatickou koncovku a tak postup do finále se stal skutečností. Za odvedený výkon zaslouží pochvalu celý tým. Na hřiště se dostalo všech 10 hráčů. Náš tým se opíral o hru tria Peterka, Svoboda, Dlugoš. Všichni tři své úlohy zvládali s precizností a tím dali klid ostatním hráčům. Velmi dobrý zápas odehrál i Honza Bakule. Několika útočnými doskoky a zejména dobrou obranou vyztužil náš vymezený prostor. Jeho přínos byl X Faktorem zápasu.

V dnešním finále proti sobě svede souboj dvou neporažených celků - CSKA MOSKVA a BA NYMBURK. Moskevský gigant přijel letos s nabitou soupiskou a v pozici hlavního trenéra je asistent národního celku mužů p. Andrey Maltsev (hráč Mlékarny Kunín 2000/2001). Na soupisce jsou i dva hráči trénující s mužským A týmem (Anton Astapkovich 1994 a Mikhail Maleyko 1996). To je jistě pro nás výzvou velkou. Finále startuje od 14:00.

06.04.2015 - 10:38