Mistrovství světa škol - Limoges, 17. - 25. 4. 2015

Náš tým odehrál během 8 dnů 7 utkání, z nichž čtyři se po vyrovnaném průběhu rozhodovala až v koncovkách, kde se štěstí dvakrát přiklonilo na naši stranu a dvakrát na stranu soupeře. Především nešťastně odehraná koncovka s domácí Francií v osmifinále, nás stála postup mezi prvních osm škol světa a tak jsme skončili na krásném 15. místě na světě.

Obecně se na MS projevil velký rozdíl mezi výškovým potenciálem a basketbalovou kvalitou složených školních týmů z prvních 16 umístěných a druhou polovinou světa. To poznal náš tým hned v utkáních ve skupině, kde jsme nejprve porazili rozdílem třídy Arménii, která byla vzrůstem menší než mi a poté Maďarsko, které bylo srovnatelné po všech stránkách s naším gymnáziem. Poté jsme narazili na Lotyšsko, kde jsme sice v prvním poločase ještě drželi krok, pak ale rozhodla druhá polovina o vítězství soupeře, který velmi trpělivě využíval své výškové převahy jak na útočné tak na obranné polovině.

Po nešťastném osmifinálovém utkání s domácí Francií, jsme narazili na vynikající Chorvatsko, které nám nedalo žádnou šanci bojovat o přijatelný výsledek. Poločasový rozdíl 28 bodů byl hrozivý, ale naši hráči v druhé polovině zabojovali, náskok soupeře snížili až na fake ysl 13 bodů, ale na obrat to nestačilo. V dalším zápase na nás čekalo družstvo Belgie, které bylo stejného vzrůstu jako my, možná menšího. Belgičané produkovali na útočné polovině systém 5 - 0, který nám v prvním poločase dělal značné problémy. Od druhé půle jsme se s tímto faktorem vyrovnali a utkání jsme přivedli do dramatické koncovky, která nakonec po pár neproměněných trestných hodech vyzněla lépe pro soupeře. V posledním našem vystoupení na nás čekalo Řecko, které se na turnaji prosazovalo především díky dvojici pivotů 205 a 208 centimetrů. Tento zápas byl pro diváka velmi pohledný, ale pro trenéra již méně. Nejprve jsme prohrávali až šestnácti bodovým rozdílem, poté jsme vedli o devět bodů a posléze jsme dovolili soupeři vyrovnat střelou za tři body se závěrečnou sirénou. Následné prodloužení jsme již ovládli a tak jsme skončili na vynikajícím 15. místě na MS.

Účast na akci tohoto formátu je pro nás odměnou nejen za celoroční práci replica tag heuer v BA Nymburk, ale především ve škole Gymnázia Bohumila Hrabala.

Chtěl bych touto cestou poděkovat hráčům za vzorné reprezentování školy, basketbalové akademie a České republiky.

Speciální poděkování patří Jirkovi Hyblerovi, za neúnavnou práci kolem týmu a udržování pozitivní nálady.

27.04.2015 - 10:17