MČR U17 | BCM Ostrava : Orli Prostějov 75:66

Druhým finalistou Final 4 Mistrovství ČR U17 se stal tým BCM Slezská Ostrava, když porazil Orly Prostějov 75:66. O titul mistra republiky si to v neděli rozdá s pořadatelským Nymburkem. O třetí místo se utká Prostějov s pražskou Spartou.

Druhé semifinále nabídlo vyrovnanější bitvu než souboj Nymburka ze Spartou. V první čtvrtinu vyhráli Orli 22:19, v té druhé začali hráči Ostravy mnohem lépe využívat své výškové převahy. Zatímco Prostějov musel spoléhat především na střelbu z delších vzdáleností, Ostrava měla snahu spíše dostávat míče pod koš.

Výšková převaha se projevovala i na dominantním doskoku Ostravy a to i pod košem Prostějova. Z perimetru se ale prosazoval i rozehrávač Bukovjan, který byl v poločase s 12 body nejlepším střelcem. Slezané ve druhé čtvrtině otočili stav a po 20 minutách vedli 36:29.

Do dvouciferného vedení šla Ostrava po přestávce po čtyřbodové akci Havlíka. Ten trefil trojku s faulem a šestku proměnil. Prostějov ale nástup Ostravy zachytil. Bodově ho táhl Kubát, který se trefoval za dva i za tři body. Když se po jeho již čtvrté trojce vzápětí stejně trefil Váňa, Prostějov už ztrácel jen šest bodů. Na druhé straně ale trojkou kontroval opět Havlík. V tu chvíli se zápas zvrhnul v trojkovou přestřelku, protože i za Prostějov se z oblouku prosadil Střítezský. Prostějov dal za 30 minut 11 trojek a před čtvrtou čtvrtinou se přiblížil zpět na čtyři body.

Hlavně trojkami a kvalitní obranou Prostějov eliminoval velký handicap na doskoku pod oběma koši. Ostrava měla v závěru třetí čtvrtiny dvouminutový útok, když si pokaždé doskočila svůj neúspěšný střelecký pokus. Prostějov ale několikrát situaci ubránil. To ho však stálo hodně sil, které možná chyběly v poslední části.

V té nejdříve Ostrava znovu mírně odskočila, ale další trojka Nábělka znamenala opět jen čtyřbodovou ztrátu. Více se ale Prostějov k soupeři nepřiblížil, především proto, že Nábělkova trojka byla jediná úspěšná z 15 pokusů Prostějova ve čtvrté čtvrtině. Pod košem kralovala nadále Ostrava a bez svých trojek to Prostějov neměl jak kompenzovat. S blížícím koncem Hanáci ztráceli na lehkosti, zatímco Ostrava získávala na jistotě a nakonec zaslouženě postoupila do finále s Nymburkem. Prostějov čeká boj o třetí místo se Spartou.

Statistiky:

OST – Slavík 24, Bukovjan 14 (7a), Havlík 12 (12d), Rudolf 9, Novák 7, Štěpánek 6, Ploskonka 3.

PRO – Kubát 19 (za 3b 6/4), Nábělek 17 (4a), Váňa a Střítezský 8, Francírek a Pluhař 5, Sigmund a Jenčík 2.

Trojky 22/8 – 31/12, TH 21/15 – 12/8, doskoky 41 - 22, asistence 12 - 10, ztráty 6 – 8, fauly 19 – 19.

Čtvrtiny 19:22, 36:29, 59:55, 75:66.