MATĚJ SVOBODA - VÝRAZNÁ POSTAVA ME U20 V HELSINKÁCH

Matěj Svoboda byl pošesté a v mládežnické kategorii naposledy na evropském šampionátu. Jako druhý nejlepší střelec a druhý nejužitečnější hráč mistrovství byl v Helsinkách nejvýraznější postavou českého výběru do dvaceti let. 

Na ME U20 divize A, které se konalo od 16. do 24.července ve Finsku, se našemu hráči Matěji Svobodovi vydařilo. Ze sedmi zápasů byl čtyřikrát naším nejlepším střelcem a třikrát nejlepším na doskoku. Nakonec s průměrem 19 bodů na zápas byl druhým nejlepším střelcem mistrovství, osmým nejlepším na doskoku (7,3) a druhým nejužitečnějším hráčem (18,9 val.b./z). Třikrát si připsal double-double, což bylo na ME nejvíce a stejného individuálního výkonu dosáhli už jen dva další hráči.

 

Celý český tým vstoupil do mistrovství vítězstvím nad favoritem skupiny Itálií a Matěj byl právě v tomto zápase nejužitečnějším hráčem zápasu a jeho nástřel při úspěšnosti z pole 12/10 dosáhl nakonec na hodnotu 28 bodů, což byl mimo jiné i sedmý nejvyšší počet bodů v jednom zápase ze všech hráčů mistrovství. Dalších dvaadvacet bodů v následujícím zápase posunulo náš tým na první místo v základní skupině, na kterém nic nezměnila ani následující prohra s Belgií. Klíčový zápas proti Slovinsku (Matěj double-double za 26 bodů a 10 doskoků) nasměroval český výběr do skupiny o 1.-8.místo. Litevci ve čtvrtfinále i Italové v prvním utkání skupiny 5.-8., si Matěje ohlídali a dvě prohry nás poslaly do zápasu s Ukrajinou o celkové 7.místo na turnaji. Po bodové přestřelce s celkem 208 nastřílenými body (bez prodloužení!!) jsme Ukrajince porazili a obsadili ve druhé nejprestižnější mužské kategorii U20 sedmé místo stejně jako naši muži na ME ve Francii. Za námi skončily i takové basketbalové velmoci jako Francie, Srbsko, Slovinsko nebo Izrael.

  

Týmový i individuální úspěch Matěje Svobody napsal výraznou tečku za jeho mládežnickou kariérou. O svých schopnostech však nymburský křídelník už začal přesvědčovat i v kategorii dospělých. Především v B-týmu se stal společně s Martinem Křížem a Martinem Peterkou oporou a rostou i jeho minuty v mužském A-týmu. Všichni věříme, že porostou i v dalších letech.  

 

Matěji, jsi spokojený s umístěním na sedmém místě ME U20?

Na jednu stranu určitě spokojený jsem, protože jsme se probojovali až do čtvrtfinále i přesto, že našemu týmu se před mistrovstvím nevěřilo a mluvilo se spíše o tom, zda dokážeme vůbec udržet divizi A. Na druhou stranu cítím určité zklamání, protože chybělo málo a mohli jsme si zahrát o medaile.

 

Do jaké míry jsi byl spokojený se svým příspěvkem týmu? Měnila se tvoje nálada s postupem času, kdy ses přeci jen tolik neprosazovat?

Ze začátku jsem byl určitě spokojený, protože si mi hodně dařilo střelecky. Postupem času se na mě připravovali soupeři víc a víc a ve čtvrtfinále mě Litevci odtrhli od míče úplně. Moji náladu to ale nijak neměnilo, když se mi nedařilo střelecky, snažil jsem se týmu pomoci jinak.

 

Jak moc zamrzí, že jste zrovna ve čtvrtfinále dostali nakonec stříbrnou Litvu?

Myslím, že Litva v tu dobu byla přijatelným soupeřem. Chtěli jsme se vyhnout spíše týmům jako Španělsko nebo Turecko. S Litvou jsme odehráli vyrovnaný první poločas a rozhodlo se až v konci, kde byla možná na straně soupeře větší zkušenost s takovými zápasy a nám chybělo sebevědomí potom, co jsme nedali pár košů a udělali pár chyb.

 

Byl jsi druhým nejlepším střelcem a druhým nejužitečnějším hráčem, přesto ses do nejlepší pětky turnaje nedostal…. Nemrzí tě to?

Celkově za celé mistrovství jsem sám se sebou byl spokojený a musím říct, že jsem ani nepřemýšlel, že bych měl být vybrán do nejlepší pětky turnaje. Tam se většinou dostávají jen hráči z družstev, které bojují o medaile. Takže mě to nemrzí.

 

Byli pořadatelé dobře připravení po organizační stránce?

Ani jednou jsme se nesetkali s žádným problémem. Za mě bych řekl, že mistrovství zvládli po organizační stránce na jedničku. Bydleli jsme v hotelu Holiday přímo v centru Helsinek, kde bydlely i všechny ostatní týmy. Měli jsme to kousek do obchodního centra i do haly, což bylo super. Strava byla dobrá, každý den jsme si mohli vybrat rybu nebo něco klasického jako kuře a těstoviny.

 

Měli jste možnost v Helsinkách něco poznat?

Kromě basketu jsme toho moc nestihli. Jen ve volném dnu jsme se byli podívat po městě. Jinak jsme se snažili hodně odpočívat na pokojích. Zápasy byly náročné a navíc v rychlém sledu za sebou.

 

Co jste tedy dělali na pokojích?

Nejčastěji jsme se bavili hraním videoher, sledováním filmů nebo seriálů.

 

Byli jste se podívat na nějaký zápas?

Na jiných zápasech kromě finále jsme nebyli.  Ale pokaždé jsme viděli část druhého poločasu zápasu, který se hrál před tím naším.

 

Co sis z mistrovství Evropy přivezl?

Spoustu zážitků, na které nezapomenu a hlavně zkušenosti, které se mi můžou hodit v kariéře do budoucna. A taky jsem si přivezl jedny boty, které jsem koupil v místním basketshopu.

 

Považuješ tento turnaj ME za svůj individuálně nejvydařenější?

Celkově to bylo moje šesté mistrovství Evropy a z individuálního hlediska je asi nejlepší.

 

Úspěch na Basketbalistovi roku, zápasy proti týmům evropské třídy ve VTB lize, skvělý individuální počin na ME U20… Dá se říct, že byla tahle sezona Tvoje nejlepší?

Podle toho výčtu to tak vypadá (úsměv), ale rozhodně se tím nechci nijak uspokojit. Stále se chci zlepšovat a postupovat dále.

 

Jak moc jsi po sezoně unavený a jak moc se těšíš na odpočinek?

Tak na odpočinek se teda hodně těším… Sezona byla opravdu dlouhá a myslím, že je třeba na chvíli úplně vypnout a od basketu si odpočinout.

 

Stresuje Tě představa, že za necelé čtyři týdny začíná příprava s A-týmem?

Ne, to mě nestresuje, vždycky se těším na novou sezonu.

 

Na co ses po vystoupení z letadla těšil ze všeho nejvíce?

Na přítelkyni a naše dva malé pejsky.

 

Jaký máš plán na dobu před začátkem přípravy A-týmu?

Jedeme s přítelkyní a rodinou na dovolenou a pak si budu doma v Ostravě užívat prázdniny. Pochopitelně nezapomenu na individuální přípravu, abych nevypadl z kondice.


Výsledky zápasů:

CZE:ITA  - 82:71, Svoboda: 28 bodů, 5 doskoků, val. 30

CZE:SWE - 67:61, Svoboda: 22 bodů, 11 doskoků, val. 22

CZE:BEL  -83:85, Svoboda: 22 bodů, 2 doskoky, val. 22

CZE:SLO  - 79:77 (OT), Svoboda: 26 bodů, 10 doskoků, val. 25

CZE:LTU  - 69:79, Svoboda: 7 bodů, 5 doskoků, val. 3

CZE:ITA  - 66:81, Svoboda: 12 bodů, 8 doskoků, val. 10

CZE:UKR  - 105:103, Svoboda: 16 bodů, 10 doskoků, val. 21

 

Konečné pořadí ME U20:

1.ESP | 2.LTU | 3.TUR | 4.GER | 5.ITA | 6.LAT | 7.CZE | 8.UKR | 9. SLO | 10.SWE | 11.SRB | 12. ISR | 13.FRA | 14.BEL | 15.FIN | 16.HUN

BA Nymburk
27.07.2016 - 14:06