CRYSTAL CUP SE BLÍŽÍ

Již pošesté se bude v Nymburce konat mezinárodní turnaj pod názvem Crystal Bohemia cup 2017 pro hráče věkové kategorie U17, opět s mezinárodní konkurencí z Maďarska a Japonska.

Turnaj přinese do Nymburka po třech letech zajímavou konfrontaci evropského a asijského pojetí basketbalu. Do Nymburka přijede totiž reprezentační výběr Japonska do 17 let. Pravdou je, že hra japonského výběru je ovlivněna evropskými trendy už jen proto, že sportovním ředitelem a trenérem mládeže Japonské basketbalové federace je Němec Torsten Loibl. Přesto však, jak jsme se mohli přesvědčit v minulých letech, je japonský basketbal příkladný v nasazení a rychlosti.

 

Z Maďarska přijede tým z města Paks. Atomerömü Paks je klub, který je podporován jedinou jadernou elektrárnou v zemi a jehož šéfem je Jan Pavlík, bývalý hráč například Kolína, Jindřichova Hradce nebo Prostějova. Klub ASE Paks byl založený v roce 1979 a jeho mužská složka patří k předním týmům maďarské nejvyšší soutěže. Od roku 2000 byl Paks čtyřikrát mistrem Maďarska, čtyřikrát získal stříbrné medaile a třikrát bronz. Krom toho je čtyřnásobným vítězem maďarského poháru a třikrát byl druhý.

Na tomto místě jen malá odbočka pro cimrmanology. Slovo uvedené v názvu klubu Atomerömü v překladu z maďarštiny znamená jaderná elektrárna. Vzpomeňte na tajemné „erömü“ z díla Hospoda Na Mýtince (opereta Proso) nebo slova stewarda v díle Vražda v salonním coupé….

 

Podívejme se ještě do historie turnaje Crystal Bohemia Cup. Poprvé se hrál v sezoně 2011/12 a to v prosinci mezi svátky. Vítězem se stalo družstvo BCM Nymburk U19 (3/0) před reprezentací ČR U17 (2/1), Maďarskem U18 (1/2) a Sokolem Pražským U19 (0/3). Na tomto turnaji o sobě dal hodně vědět náš současný hráč Martin Peterka, tehdy v dresu České republiky, který byl nejlepším střelcem (55 bodů) a nejlepším doskakovačem (25 doskoků). Nejužitečnějším hráčem se však stal nymburský Eddi Jurjevič.

 

V následující sezoně se již termín turnaje přestěhoval na první dny nového roku. V lednu 2013 se turnaje účastnily týmy USK Future U18 (3/0), BCM Nymburk U18 (2/1), Japonsko U16 (1/2) a Česká republika U16 (0/3). Takové bylo i konečné pořadí. Nejlepším střelcem se stal Matěj Svoboda s 65 body a na doskoku zářil Dominik Heinzl se 40 doskoky. Oba dva hráči byli vybráni do All Star týmu turnaje.

 

Rok 2014 přilákal do Nymburka podobnou národnostní směsici jako letošní ročník. Bez ztráty zápasu zvítězilo BCM Nymburk U18, s jednou porážkou skončili druzí Maďaři U16, před Japonci U16 (2 prohry) a bez vítězství zůstali čeští reprezentanti U16. Nejlepším skórerem byl Matěj Svoboda, který měl úctyhodný nástřel 27,33 bodů na zápas a stal se také MVP turnaje.

 

Čtvrtý ročník (2015) byl nejvyrovnanějším v historii. První tři týmy měly shodně jednu prohru a o pořadí rozhodovalo skóre z tabulky těchto tří týmů. První tedy byla reprezentace Česka, druhá reprezentace Slovenska a třetí naše Akademie. Bez výhry poslední skončilo JBC Brno. V roce 2015 jsme mezi střelci nejlepšího hráče neměli, doskok však vyhrál Lukáš Nečas s 22 doskoky. Do All Stars se probojovali dva hráči Akademie - Eda Kotásek a Marek Ivan, ten však v dresu Slovenska.

 

Zatím poslední ročník v minulé sezoně se hrál opět pouze jako česko-slovenský a zvítězil reprezentační výběr Slovenska (bez prohry), před Českou republikou (2/1), Pardubicemi (1/2) a Basketbalovou Akademií Nymburk (0/3). Tentokrát se do individuálních ocenění neprosadil ani jeden hráč z Akademie.

 

Letošní ročník se koná od 3.ledna do 5.ledna a má následující program:

Úterý 03/01

14:00 - Česká republika : Japonsko

15:30 - oficiální zahájení turnaje

16:00 - ASE Paks : BA Nymburk

Středa 04/01

16:00 - Japonsko : ASE Paks

18:00 - BA Nymburk : Česká republika      

Čtvrtek  05/01

10:00 - ASE Paks : Česká republika

12:00 - BA Nymburk : Japonsko

14:00 - Slavnostní zakončení a předání ocenění

 

Kromě zápasů se uskuteční doprovodný mezinárodní seminář trenérů ve Sportovním centru, ve středu od 10:15, respektive již od 9:00, kdy budou moci přihlášení trenéři sledovat otevřený trénink japonské reprezentace. V 10:15 začne první prezentace včetně ukázek cvičení na téma: Zónový presink na polovině hřiště (Torsten Loibl) a v 11:45 bude pokračovat další praktické cvičení Torstena Loibla na téma: Dovednostní soutěže jako nástroj k rozvoji dovedností. Od 13:15 do 14:00 si budou účastníci kurzu moci poslechnout teoretickou přednášku Williama Crossana: Hodnoty v trénování.

 

Časy zápasů jsou uzpůsobeny tak, aby diváci stihli o oba zápasy nymburského A-týmu v úterý proti Frankfurtu v Champions League a ve čtvrtek proti Jindřichovu Hradci v rámci Českého poháru.  Věříme, že se přijdete podívat na zajímavé zápasy mládežnického basketbalu i na postupová utkání dospělých. 

BA Nymburk
29.12.2016 - 3:38