ŽÁCI U14 POSTUPUJÍ NA MISTROVSTVÍ ČR

Mladší žáci U14 trenéra Honzy Košaře a asistenta Michala Fraňka si jako první (a rozhodně ne jako poslední) zajistili s definitivní platností postup na závěrečný turnaj Mistrovství ČR své kategorie. Dokázali projít nástrahami základní části i extraligy. Celkem odehráli 24 zápasů a prohráli jen sedm utkání, z toho pouze dvě na domácí palubovce.

 

Hlavní trenér BA Ladislav Sokolovský:

„Gratuluji hráčům kategorie U14, trenérům a v neposlední řadě i fandícím rodičům k postupu na MČR. Po celou sezonu tvrdě pracovali a teď si můžou užít setkání těch nejlepších ve své kategorii. Mladší žáci BA Nymburk jsou prvním týmem akademie, který se v letošní sezoně probojoval do závěrečných bojů o titul breitling replicas mistra ČR a já věřím, že je další družstva budou následovat a vylepšíme tak loňskou trojnásobnou účast v závěrečných bojích. Přeji jim hodně štěstí nejen na Mistrovství České republiky, ale i v dalším jejich basketbalovém životě.“

 

Podívejme se, jak se naši mladší žáci na MČR probojovali. Na začátku sezony se 41 nejlepších týmů ČR rozdělilo do šesti regionálních skupin o pěti až osmi účastnících. Na našem případě sedm týmů bojovalo v systému každý s každým doma-venku o dvě přímá postupová místa do extraligové fáze. Postoupit bylo možné i ze třetích míst, ale to jen čtyři týmy ze šesti. Naši hráči si vybojovali za bezkonkurenčními Pardubicemi druhé, přímé postupové místo s poměrem zápasů 9/3. Tím splnili svůj předsezonní cíl, který se možná na úplném začátku zdál jako troufalý.

 

Po výborném soustředění vstoupili žáci do první fáze extrémním vítězstvím nad Kolínem (149:25 a 123:22). „Kolín sice byl nakonec outsiderem naší skupiny, ale takové výsledky zasely v hlavách hráčů pozitivní myšlení a víru, že náš předsezónní cíl je reálný,“ objasnil význam dobrého vstupu do soutěže trenér Jan Košař. Návrat z bezoblačných výšin na zem přišel hned v dalším kole od Kondorů Falska Rolex klockor Liberec. Prohra rolex imitacion perfectas o 18 bodů však na jednu stranu byla pozitivní. „Po skončení zápasu jsme věděli o našich fatálních chybách a výpadku v poslední čtvrtině, a proto jsme odjížděli se vztyčenými hlavami,“ vzpomíná trenér Košař.

 

V dalších utkáních proti SŠB Pardubice, Baskeťáci Josefov a Královští Sokoli dokázali hráči lehce zvítězit. BK Synthesia Pardubice v dalším kole to však byl jiný level. Zdálo se, že utkání proti jednoznačnému favoritovi skupiny nedopadne dobře. Jenže hráči posíleni předchozími vítězstvími, dobře naladěni a připraveni v utkání nechat maximum, drželi s favoritem vyrovnané tempo až do samého závěru. Nicméně druhá porážka v sezóně nás neminula a však jen velmi těsně a to rozdílem jednoho koše.

 

V dalším soutěžním utkání čekala odveta doma s Libercem. Kondorům jsme porážku vrátili i úroky a otočili vzájemné skóre v náš prospěch. To už bylo hodně hlasité zaklepání na brány extraligy. Odvetné zápasy dopadly dle předpokladů, když si do posledního utkání připsali hráči jen samá vítězství a před posledním zápasem proti BK Synthesia Pardubice, již bylo definitivně rozhodnuto o postupu do vysněné extraligy U14. V posledním utkání dostali méně vytěžovaní hráči velký počet minut, aby nasbírali zkušenosti a zažili tlak a kvalitu týmu, který nás i v extraligové části neminul.

 

V extraligové skupině A se začínalo od nuly. Osmička týmů (BA Nymburk, Sokol Pražský, Synt. Pardubice, Slavoj Litoměřice, USK Praha, BŠ Tygři Praha, BSK Jižní Supi a Kondoři Liberec) se do klání o čtyři postupová místa pustila na začátku nového roku 2017. Los nebyl vůči našim hráčům přívětivý a první čtyři zápasy odehráli venku. Vstup do extraligy se ale vydařil. První utkání proti Jižním Supům bylo dramatické po celou dobu, ale na konci pro nás vítězné. Proti Sokolu Pražskému jsme měli výborný úvod, ale ve druhé čtvrtině se kormidlo zápasu otočilo a favorit nám své body nenechal. I o dalším víkendu jsme byli úspěšní z poloviny. Cenné vítězství proti USK a prohra s Tygry. Další čtyři zápasy dopadly podle očekávání, i když výhra nad Litoměřicemi byla vydřená v poslední čtvrtině. Ale podle hesla, co tě nezabije, to tě posílí jsme vstoupili do odvetných zápasů.

 

Po bodové ztrátě, která se dala očekávat proti Sokolu Pražskému, jsme porazili Pardubice a s pocitem dobře odvedené práce přišly o uplynulém víkendu dva klíčové zápasy na domácí palubovce. Vítězstvími nad pronásledovateli i Modřan (Jižními Supi) a USK Praha jsme si vytvořili takový náskok, že můžeme skončit nejhůře čtvrtí ve skupině a postup na MČR, které se hraje jako Final 8 ve druhé polovině dubna v Brně, nás nemine. S největší pravděpodobností budeme postupovat ze třetího místa. Umístění však není podstatné, protože MČR se losuje. Jediné, co je jisté, že v základní skupině MČR nebudeme mít třetí tým ze skupiny B, resp. tým, který se umístí ve druhé skupině na stejném místě. 

 

Rozhovor trenérem Janem Košařem

Kdy jste si splnili váš předsezonní cíl?

Už vloni v prosinci postupem do extraligy. Přiznám se, že jsme zůstali v očekávání raději trochu při zemi a o postupu na Mistrovství České republiky jsme jen snili. Nechali vše volně plynout, přičemž jsme se stále soustředili na kontinuální vývoj hráčů v tréninku zejména po individuální stránce a následné individuality propojit do herního konceptu 5 OUT pro danou věkovou kategorii.

 

Můžete stručně popsat, co je koncepce 5 OUT?

5 OUT znamená, že hráči nemají definované posty (rozehrávač, křídlo, pivot), ale každý hraje na koš z venku. V podstatě všichni jsou na trojce a hrají nájezd, vyhození s tím, že v tom máme zakomponovaný kontinuální pohyb hráčů, aby někdo nestál jenom v rohu hřiště, ale stále se probíhá a každý hráč má stejné šance být finálním hráčem útoku. Nikdo není zvýhodňován či naopak opomíjen.

 

Jaká byla příprava týmu v průběhu sezony?
Kromě klasických tréninků mají kluci díky basketbalové akademii další možnosti přípravy. Ať už jsou to „NEXT“ ranní individuální tréninky dvakrát týdně, dále regeneraci ve Sportovním centru, přizpůsobené tréninky hráčům ročníku 2003 v Českém Brodě, možnost trénovat v hale ZŠ Komenského více než je standardní tréninková jednotka hodina a půl a v neposlední řadě kondiční tréninky s Michalem Kociánem.

 

Výborné výkony nejsou jen odrazem dobré přípravy, ale i týmové chemie. Jak je to u vás v týmu?

Naše výsledky vychází zejména z obranné hry našeho týmu. Možná není dokonalá, ale je velice bojovná na hranici sebeobětování. Velkou roli hraje určitě víra v sebe samé (hráči si věří) a trenéři se je snaží maximálně podporovat, aby se nebáli chybovat, nebáli se střílet a brát na sebe zodpovědnost. My nechceme mít na hřišti dva hráče, kteří dají 35 bodů, ale více hráčů, co dají třeba 10 bodů. Dále klademe důraz na disciplínu na tréninku, v zápase i mimo hřiště a hlavně na pozitivní myšlení, víru v tým, a v to že žádný zápas nevypustíme a vždy hrajeme do poslední vteřiny. To jsou vlastnosti, které nás v mnoha zápasech zdobily. Hráči vědí že my jako trenéři se nespokojíme s málem, ale chceme z hráčů stále dostávat to nejlepší. Já razím heslo: kolik energie do toho dáš, tolik se ti vrátí zpět.

 

Basketbal je kolektivní sport, ale máte v týmu hráče, kteří trochu vyčnívají?

Každý hráč má svoje jedinečné vlastnosti, kterými pomáhá celému týmu plnit jeho cíle. Asi by bylo nejlepší tady vyjmenovat celou soupisku, protože každý by si zasloužil, aby jeho jméno bylo vidět. Ale samozřejmě jako v každém kolektivním sportu je potřeba mít silné individuality a v letošním roce se velmi výrazně začíná prosazovat Pavel Benák, který šel po vánocích raketově s výkonností nahoru, dále Martin Fišera, který hraje teprve první rok, ale je velmi učenlivý. Ještě Nathan Sapaly má velmi vzestupnou formu a v neposlední řadě nám velmi pomohl příchod hostujícího hráče z Poděbrad Lukáše Svobody.

BA Nymburk
21.03.2017 - 16:17