KADETI U17A VSTUPUJÍ DO PLAY-OFF

V sobotu se do víru vyřazovacích bojů vrhnou i další zástupci naší basketbalové akademie – kadeti U17, kteří vyhráli základní skupinu extraligy a tedy v případě postupu pak semifinále a finále uvidí nymburští fanoušci naživo v hale ZŠ Komenského.

Čtvrtfinálovým soupeřem našim kadetům bude tým BCM Orli Prostějov, stejný klub, jako bojuje ve čtvrtfinále juniorů U19 proti nám. V hře o osmé místo byli i další zástupci ptačí říše – Kondoři Liberec, ti však při rovnosti bodů s Orly měli k dobru dvě vítězství ve vzájemných zápasech a skončili sedmí.

 

Vzájemná bilance zápasů je 2:0 v náš prospěch, ale obě utkání neskončila žádným debaklem pro Hanáky. Na domácí palubovce jsme zvítězili 78:62, když se o našem vítězství  rozhodlo během prvních pěti minut. Pak jsme sice průběh zápasu kontrolovali, ale horší obranou jedna na jedna i individualismem v útoku jsme už pak vedení navyšovali jen pomalu. Odveta v Prostějově byla ještě vyrovnanější. Po pomalém začátku jsme si vybudovali až více než desetibodový náskok. Za poslední desetiminutovku jsme ztratili 10 bodů a zvítězili jen mírně 59:56. I to by mělo být dostatečným varováním.

 

Pro naše kadety to bude čtvrté play-off v historii. Poprvé se do vyřazovacích bojů probojovali v sezoně 2013/14 ze sedmého místa. Jenže druhá Lokomotiva Plzeň ve druhém zápase doma prohrála a pootevřená vrátka postupu do Final Four jsme dvěma domácími výhrami otevřeli dokořán. V závěrečném turnaji jsme sice oba zápasy prohráli, ale konečné čtvrté místo bylo velkým úspěchem týmu. 

 

O rok později jsme se stali dokonce pořadateli závěrečného turnaje. Se třemi prohrami na kontě jsme obsadili 1.místo před Prostějovem (16/6) a Slezskou Ostravou (15/7). Po čtvrtfinálovém vítězství nad Litoměřicemi jsme pak v semifinále prorazili GBA 73:37 a ve finále se utkali se Slezskou Ostravou. Bylo to finále, které si možná ještě mnozí pamatujete. Ještě dvě minuty a 16 sekund před koncem byl stav 62:70 pro Ostravu. Martin Kolář snížil na 64:70, Ostrava ztratila míč. Střídající Jan Mráz, zmrazil trojkou všechny z Ostravy a rozehřál celou lavičku i diváky. Ostrava opět ztratila míč. Znovu se Mráz trefil za tři body (70:70). V závěru už Eda Kotásek šestkami dovedl finále do vítězného konce. Ostrava poslední dvě a kousek minuty prohrála 0:12! My jsme získali titul přeborníka České republiky pro sezonu 2014/15.

 

V minulém roce jsme v základní část i obsadili druhé místo a to jsme nakonec brali i po závěrečném turnaji. Ve čtvrtfinále jsme s poradili s JBC Brno, v semifinále s Litoměřicemi a nad naše síly bylo družstvo GBA, kterém jsme podlehli až po boji 62:66,když jsme se dokázali oklepal až ze 17 bodové ztráty ve třetí čtvrtině.

 

Rozpis čtvrtfinále play-off juniorů U19  – hraje se na 3 vítězné zápasy

Sobota 01.04.2017 – 16:00 – ZŠ Komenského

Neděle 02.04.2017 – 09:30 – ZŠ Komenského

Sobota 22.04.2017 –  Prostějov

Neděle 23.04.2017 –  Prostějov (bude-li potřeba)

Středa  26.04.2017  v Nymburce (bude-li potřeba)


Zhodnocení základní části sezony 2016/17 trenérem Ladislavem Sokolovským:

Jak jste spokojený s prvním místem po základní části?

S prvním místem samozřejmě spokojený jsem, protože lépe jsme už replica panerai skončit nemohli. Mrzí mě trochu prohra v posledním zápase, protože jsem chtěl základní skupinu skončit s čistým štítem, když už jsme byli tak blízko. Ale upřímně řečeno jsme si ni koledovali už několik zápasů před tím, kdy si hráči jakoby byli až příliš jistí. Věřím, že je tato zkušenost vrátila zase do reality.

 

Je pro vás Prostějov přijatelný soupeř do čtvrtfinále play-off?

Když chceme celé play-off vyhrát, musíme porazit každého soupeře. Systém play-off je daný a o tom, jestli je to příjemný nebo nepříjemný soupeř, nepřemýšlím. Možná by se našli pro nás přijatelnější soupeři, protože s Prostějovem jsme odehráli dva relativně vyrovnané zápasy v základní části. Na druhou stranu jsem rád, protože takový soupeř může naše kluky motivovat, aby opravdu podali svůj maximální výkon a ne jak tomu bylo na konci základní části, když už „o nic“ nešlo.   

 

Co bylo hlavní sílou týmu v zápasech základní části?

V podkošovém prostoru máme tři české reprezentanty Luboše Kováře, Tomáše Mikysku a Miroslava Kulicha a tedy naše největší síla je pod košem. K tomu jsme ale schopni přidat agresivitu v obraně na perimetru. Myslím, že náš tým je hodně vyrovnaný, dostatečně střelecky disponovaný, ale zároveň i bojovný na obou stranách hřiště.

 

Jak jste strávili čas před prvním čtvrtfinále?

Odpověděl bych stejně jako Pavel Beneš: Trénovali jsme… Připravovali jsme se na play-off jako takové, než na konkrétního soupeře. Snažím se kluky přesvědčit, že play-off je daleko více o bojovnosti, o nasazení než tomu bylo v základní části. V této části soutěže není mnoho prostoru pro opravu.

 

BA Nymburk
31.03.2017 - 14:09