FINAL FOUR U19 BUDE V PRAZE

Vyvrcholení sezonního zápolení čeká také na nejstarší mládežnickou kategorii U19, opět s naší účastí. V Praze na Folimance se souboje rozhoří v neděli 30.dubna a zápasy o umístění jsou na programu hned den poté. Na otázky odpovídá trenér Pavel Beneš. 

 

Junioři skončili v dlouhodobé soutěži na druhém místě o skóre za prvním USK Praha, pořadatelem závěrečného turnaje. Právě hra týmu USK Praha našim Akademikům neseděla a v obou duelech výrazně prohráli. Nicméně i USK ztratilo dvě utkání, ale právě díky lepšímu vzájemnému skóre skončilo před námi.

 

V play-off jsme museli o postup na závěrečný turnaj hodně bojovat. Sedmí Orli Prostějov totiž během sezony postrádali po dlouhá období své klíčové hráče, a proto se v tabulce propadli až do druhé poloviny pořadí. Do play-off však nastoupili kompletní. První dva zápasy, které se hrály v Nymburce, byly velice vyrovnané a definitivně se rozhodovalo až v koncovce. O trochu lépe nám vyšel první zápas, kdy jsme vedli po třetí čtvrtině o 16 bodů, ale Orli se v poslední ještě mocně dotahovali. Druhé utkání bylo vyrovnané až začátku do konce.

 

Ve třetímu utkání jsme odjeli s lehce zraněným rozehrávačem Kotáskem a to bylo na naší hře dost cítit. Špatná obrana z první čtvrtiny se promítla do celého průběhu zápasu a utkání jsme prohráli. Druhý den jsme však na soupeře vlétli s dostatečnou razancí a opět od vyhrané první čtvrtiny se vše odvíjelo dál.

 

Výhra našeho týmu 3:1 nad Prostějovem nás posunula do závěrečného turnaje Mistrovství ČR kategorie U19. Dalšími účastníky jsou domácí USK Praha, kterým v semifinále bude soupeřem GBA (Get Better Academy) Praha se spoustou zahraničních hráčů, kteří obhajují loňské prvenství. Jejich zápas začíná v 15:30. Našim soupeřem bude třetí tým v dlouhodobé soutěži, který posbíral v sezoně zatím 5 porážek, Snakes Ostrava s trenérem Patrikem Smažákem, bývalým hráčem NBL. Druhé semifinále má rozskok v 18:00 hodin. Pondělní zápas poražených o 3.místo je na programu od 11:30 a finále, do kterého bychom se rádi probojovali, začíná ve 14:00.

 

Připomeňme si ještě naše zápasy proti Snakes Ostrava. Domácí utkání jsme vyhráli s velkou převahou 93:67 a dobrý zápas jsme odehráli i v Ostravě 80:60.

Junioři U19

Opět jsme před odjezdem na turnaj Kofola Mistrovství ČR pořádali trenéra Pavla Beneše o zodpovězení několika otázek. 

 

Čemu jste se nejvíce věnovali v čase od posledního utkání čtvrtfinále do dnešního dne při trénincích?

Vlastně ničemu jinému než obvykle jsme se nevěnovali, tedy rozvoji individuálních dovedností, obranným a útočným kombinacím.
 

Kolik tréninků jste měli? Přidávali jste něco?

Trénovali jsme sedmkrát týdně, k tomu jsme ještě postoupili na Final Four první ligy mužů, kde hraje většina našich klíčových hráčů. Jestli jsme něco přidávali? To si nechám pro sebe, abychom soupeře třeba překvapili (úsměv).
 

Je to v podstatě tým, který před dvěma roky vyhráli MČR U17. Kam se toto družstvo posunulo za 24 měsíců?

Tým, který vyhrál památné první zlato pro Nymburk, to již dnes bohužel není. Chybí nám spousta hráčů, kteří družstvo opustili z různých důvodů. Některé trhliny se nám podařilo zacelit lépe a některé třeba vůbec. Pozitivem je, ze všichni kluci, kteří pokračují, udělali obrovský posun vpřed. Negativem však je, že důležitá utkaní může dotáhnout do vítězného konce pouze úzký počet hráčů.
 

S jakým očekáváním odjíždíte na závěrečný turnaj MČR?

Naše očekávání jsou stejně jako ostatních účastníků turnaje jen ty nejvyšší.  Rozhodne momentální forma a nasazení jednotlivých družstev.

 

Co v turnaji, kde rozhoduje momentální forma, považuješ za klíčovou roli: zkušenosti, psychika, basketbalové dovednosti?

Mimo všeho uvedeného bude rozhodovat týmová soudržnost a chemie. Družstva, která mají s tímto často podceňovaným faktorem potíže, nemají na turnaji šanci uspět.

 

Folimanka nebývá při zápasech NBL příliš hlučná. S jakou kulisou počítáte ve Final Four?

Už v minulém ročníku se ukázalo, že finálový turnaj juniorů přitáhne do hlediště velký počet fanoušků. Naše publikum bylo po  celý rok vynikající a  věřím, že nás přijedou naši příznivci povzbudit i do Prahy. Není to daleko.

Junioři U19A
28.04.2017 - 16:30