EDA KOTÁSEK MÍŘÍ DO SVITAV

Eda Kotásek oblékal dres týmů naší akademie, ať už se jmenovala BCM Nymburk nebo BA Nymburk od samého začátku. Od roku 2013 dva roky hrál extraligu U17, kterou v roce 2015 pomohl vyhrát a v dalších dvou letech startoval současně v extralize U19 a mužích B.

 

V minulé sezoně, před kterou absolvoval i přípravu s A-týmem, byl klíčovým rozehrávačem jak výběru do 19 let v extralize tak mužského béčka. V první lize mužů s týmem obsadil druhé místo za Hradcem Králové, když strávil v průběhu sezony na palubovce průměrně 26,7 minuty na zápas. V extralize U19 po druhém místě ve skupině nezvládli junioři první zápas FINAL 4 v Praze a nakonec obsadili 4.místo.  

 

Před nadcházející sezonou Eda nejprve úspěšně zvládl maturitu na nymburském gymnáziu a udělal i další krok ve své basketbalové kariéře, když se na tři roky upsal týmu NBL Dekstone Tuři Svitavy. „Eda Kotásek patří k velmi nadějným rozehrávačům mladé, nastupující generace. Již za mého působení v Nymburce jsem si jej vytáhl z kategorie kadetů do juniorů a z juniorů do B týmu mužů,“ prohlásil na adresu devatenáctiletého talentu kouč Turů Lubomír Růžička na serveru iBasket.cz a pro stejný server přidal také jeho největší pozitiva:  „Jeho obranná činnost je příkladná. Největší devízou Edovy hry je jeho nesporná herní inteligence.“

 

Edo, proč ses rozhodl změnit dres a odejít do Svitav?

Slibuji si od této změny posun v basketbalových dovednostech. Mám příslib obou trenérů, že se mnou budu pracovat.

 

Spokojenost často souvisí s počtem odehraných minut. Máš stanovenou hranici, se kterou budeš spokojený?

Nad tím jsem nepřemýšlel, ale žádnou ostrou hranici nemám. Minuty se odvíjí od práce v tréninku, a jelikož jsem v životě nehrál nejvyšší soutěž, nemohu si v 19 letech diktovat žádné minuty. Každý hráč chce hrát, ale v týmu je dvanáct hráčů a nemohou všichni hrát 30 minut. Jedno je jasné, nebude to tolik, co jsem hrál tady v juniorech (smích).

 

Zkoušel jsem trénovat s nymburským áčkem. Jaký je to rozdíl - trénovat v juniorech a A-týmu?

To je obrovský rozdíl. Pro někoho, kdo to nezažil, se to špatně popisuje. Jde už jen o národnostní složení. Rozhodně odlišné je tempo, síla hráčů a ten rozdíl je ještě vyšší, když se připravujete s nejlepším týmem v Čechách. Je to hodně velký skok.

 

Jak velký je podle Tebe herní rozdíl juniorského basketbalu a NBL?

Zatím jsem v NBL žádný zápas neodehrál, tak nevím. Obrovský rozdíl bude ve vyspělosti hráčů. V juniorských týmech se potkáš především s českými hráči, ale NBL je podstatně národnostně různorodější. Je to jiná basketbalová kultura. Největší rozdíly jsou ve zkušenosti hráčů, v silovém vybavení a tempu. Myslím, že to není ani podobné.

 

Když ses rozhodoval pro Svitavy, hrála roli přítomnost trenéra Růžičky?
Jednoznačně. Když byl v Nymburce, hrál jsem pod ním jak za juniory tak za B-tým. Znám jeho přístup k hráčům a tréninkům. On byl faktorem, který překlopil úvahy na stranu Svitav.

 

O jiných bližších destinacích jsi neuvažoval?
Ne, neuvažoval.

 

Svitavy se v příští sezoně budou rozhodně chtít dostat do A1. V takovém případě mohou klesat minuty pro začínající hráče. Počítáš s tím?

Asi je to tak. Nevím, co očekávat první sezonu. Myslím, že půjde hlavně o adaptaci na nové podněty. Věřím, že nám A1 vyjde.

 

Pravděpodobně budou míče a voda tvým osudem v příští sezoně. Počítáš s tím?

Asi tak (smích)… asi tam budu nejmladší. V tomhle už mám praxi z Nymburka z přípravy v minulé sezoně, žádná změna…

 

Víš, kdo bude tvou konkurencí na pozici?

Roman Marko a Bryan Smithson. Já je nepovažuji za konkurenci. Roman Marko je jedním z nejlepších rozehrávačů celé ligy, spíše než konkurenci ho beru jako člověka, od kterého se mohu něco naučit.

 

Každý musí myslet na zadní kolečka. Budeš kromě basketbalu studovat vysokou školu?

Chci, ale až o rok později. Teď si chci udělat roční pomaturitní angličtinu v Olomouci.

 

Aktuálně trénuješ s reprezentací U20. Kolik volna ti zbyde mezi ME U20 a začátkem přípravy ve Svitavách?

Asi dva týdny, pokud se tedy dostanu do poslední dvanáctky pro ME. Ve Svitavách začínají na začátku srpna.  Dva týdny stačí, alespoň vyjdu z tempa. Já zatím nepotřebuji měsíc volna.

Orologi Replica

 

Jak se bude připravovat, kdyby ME nevyšlo a do dvanáctky ses nedostal?
Rozhodně vezmu míč a půjdu střílet. Úspěšnost střelby není to, na čem bych si zakládal. Chtěl bych taky makat na fyzičce.

Junioři U19A
25.06.2017 - 20:03