MINIŽÁCI U13 DEVÁTÍ V REPUBLICE

Naši starší minižáci si po právu vybojovali účast na závěrečném turnaji Národního finále, které připravil pro 12 nejlepších týmů klub BŠ Praha. Po dvou smolných zápasech v základní skupině jsme nakonec vybojovali 9.místo v ČR.

Národní finále 2018 se hrálo ve dvou halách Na Šantrochové a v Jenči. Dvanáct týmů nalosovaných ve čtyřech skupinách po třech, rozehrálo základní skupiny tak, že každý tým odehrál dvě utkání a podle výsledků postoupily první dva týmy do čtvrtfinálové skupiny ( o 1. až 8. místo) a třetí týmy do skupiny o 9.- 12. místo.

Naše družstvo mělo v základní skupině Sokol Kbely a Lokomotivu Plzeň. Oba dva týmy už poznalo v minulém roce na NF v Plzni. V prvním zápase se Sokolem jsme byli po první čtvrtině ve vedení 21:17 a naše hra nebyla vůbec špatná. Dali jsme nějaké trojky. Druhá čtvrtina a nápor Kbel znamenala ztrátu náskoku a spousta chyb dokonala obrat. Kbely vyhrály čtvrtinu 20:13 a vedli. Ve třetí čtvrtce první pětka dokázala umazat pět bodů. Rozhodovalo se tedy v poslední části. Bohužel nám nepomohly ani další dvě trojky. Kbely si vybojovaly svých sedm bodů náskoku zpět a utkání dotáhly do vítězství.

Druhý zápas proti Plzni se vyvíjel pro naše hráče ještě lépe. Před poslední čtvrtinou jsme vedli o deset bodů a další dva body hned na úvod přidal ještě Ondra Cogan. Plzeň však zahájila stíhací jízdu. My jsme jim pomohli nepředstavitelnými chybami. Ohromný propad týmového výkonu, nečekané ztráty míče, velké chyby v obraně, kdy chybělo nasazení a vůle po lepší a přesnější koncovce, to všechno promítlo do průběžného stavu. Minutu před koncem utkání bylo vyrovnáno 58:58 a s nadšením hrající Plzeň měla převahu. Vyrovnání jí dávalo síly do závěru utkání…i když Ondra Cogan dal dva koše, Plzeň kontrovala košem a jedním bodem z TH. Stav byl 62:61 v náš prospěch, ale v posledních vteřinách to byl opakovaný doskok Plzně po střelách, pět, šest střel…Poslední šťastná střela s hodnotou tří bodů rozhodla o výhře plzeňského týmu 64:62. Až na koncovku utkání jsme byli po celé utkání lepším týmem, ale ukázala se opět známá pravda, že utkání končí až po závěrečném hvizdu.

Ve skupině o deváté až dvanácté místo jsme dominovali. Už v prvním zápase proti silnému týmu ze Žďáru jsme ukázali naše dovednosti. Sice jsme po první čtvrtině prohrávali o devět bodů, ale od druhé čtvrtky byli jsme lepším týmem na hřišti. Vycházely nám protiútoky, střelba z pod koše, obrana dobře spolupracovala. Bylo to určitě naše nejlepší utkání na NF. Po druhé čtvrtině, jsme vymazali rychle devět bodů ztráty a přidali jsme další body. Do závěru utkání jsme získali slibný náskok (44:30), který pětka vedená Adamem Adamcem ještě navýšila na rozdíl 25 bodů a zasloužené vítězství.

Poslední den nás čekala Slavia Kroměříž, která ve své skupině dostala příděly od Opavy (o 20 bodů) a od Sparty (o 34 bodů). Kroměříž měla být lehčím soupeřem, ale hned po zahájení bylo vidět, že naši kluci to nebudou mít snadné. V páté minutě byl stav 9:3 pro našeho soupeře. Naštěstí my jsme proměnili pět TH ze šesti a Kroměříž jen dva ze sedmi pokusů. To rozhodlo, že jsme nakonec první čtvrtku vyhráli 14:11. Ve druhé části utkání jsme Kroměříž přehráli velmi dobrou presovanou obranou a poměrně snadno jsme tak získali převahu s výsledkem 36:19 do poločasové přestávky. Bohužel druhá polovina utkání nebyla již tak zdařilá. Třetí čtvrtku jsme ještě vyhráli, ale čtvrtá byla z našeho pohledu tou nejslabší. Prohospodařili jsme spoustu finálních přihrávek na jasný koš a spoustu akcí jsme sami pokazili bez přispění Kroměřížských, ať to bylo nezpracování míče, a nebo příliš ukvapená střela či zásadní chyby v obraně. Je pravdou, že jsme prostřídali všechny hráče.