ČTVRTFINÁLE JUNIORŮ U19 S PROSTĚJOVEM

Ve čtvrtfinále juniorské kategorie U19 se může o tomto víkendu lámat chleba postupu mezi poslední čtyři týmy letošního přeboru republiky. Naši junioři útočí ze šestého místa a přivezli si z Prostějova jednu výhru a jednu prohru. Ukončíme sérii už v neděli nebo se bude hrát ještě jednou?  

 

Čtvrtfinále vyřazovacích bojů extraligy juniorů má ve třech dvojicích za sebou první dva zápasy a o tomto víkendu čekají zápasy číslo tři a čtyři. Jen Sokol (Sršni) Písek už má postup v kapse, když jako pátý tým (jen o skóre) porazil čtvrté Snakes Ostrava 3:1 na zápasy. S náskokem dvou vítězství jde do dalších bojů USK Praha, které jako vítěz základní skupiny už liberecké Kondory porazilo dvakrát. Sokol Pražský (7.) živí naději proti GBA Europe (2.) s vyrovnanou bilancí 1:1 jako my.

 

Naši hráči si z Prostějova přivezli naději na úspěch, když po prvním nepodařeném zápase ve druhém zabojovali a prostějovským Orlům přistřihli křidýlka. Pokud bychom brali historii všech vzájemných zápasů v letošní sezoně, je také vyrovnaná. V základní části jsme v Prostějově zvítězili 99:77, ale doma jsme prohráli 69:77. Hra obou týmů se mění i podle kompletnosti obou soupisek v daném zápase. V našem týmu je to Luboš Kovář, který sbírá výrazné minuty v Kooperativa NBL za svitavské Tury. Je nejlepším střelcem s průměrem 19,1 bodů na zápas, ovšem s tím, že doposud nastoupil v polovině zápasů. Luboš by v následujících dvou zápasech měl našim juniorům pomoci.

 

V pořadí nejlepších střelců je za Lubošem čtveřice hráčů, kteří vsítili zatím mezi dvanácti a deseti body na zápas - Rosťa Jirák, Míla Kulich, Dominik Plešingr a kapitán Vojta Vejvar. Své kvality ukazují však i další hráči. Výborným obráncem je Martin Holoubek, který odehrál všech 24 zápasů, nebo Lukáš Mareš. Z dálky dokáže zahrozit David Snop i Juraj Valentíny, který se neztratí ani pod košem. Ovšem ani Franta Rylich nebo Filip Kábrt se jako sedmnáctky v kategorii o dva roky vyšší neztratí.

 

Tým soupeře těží především ze hry Juraje Páleníka (21,1 b/z), Štěpána Borovky (16,0) a Erika Klepače (14,4). Posledně jmenovaný má na svém kontě 14 bodů v KNBL za Olomoucko a Borovka nastoupil v roce 2016 za Jindřichův Hradec na 1,5 minuty v baráži o NBL.

 

Vojtěch VejvarRozhovor s kapitánem Vojtěchem Vejvarem před důležitými zápasy čtvrtfinále.

 

Po prvních dvou zápasech série je stav 1:1. Jste s tímto stavem spokojeni?

Před začátkem čtvrtfinále jsme pochopitelně chtěli vyhrát oba zápasy, ale po sobotním v Prostějově jsme opravdu spokojeni, že je stav na zápasy vyrovnaný a že jsme jim sobotní porážku v neděli oplatili.

 

V prvním zápase jste prohráli o více než 30 bodů, ve druhém jste o deset vyhráli. Jak si to vysvětluješ?

V sobotním utkání jsme nechytli začátek. Soupeř na nás vtrhnul velice agresivně a my jsme se nechali zbytečně zatlačit do pasivity. V neděli jsme byli podstatně replicas de relojes omega koncentrovanější, hlídali jsme si průběh zápasu a myslím po zásluze jsme vyhráli. Velkou pomocí byl Luboš Kovář, se kterým jsme získali jistotu pod košem i ve střelbě.  

 

Čekají nás dva zápasy v sobotu od dvanácti hodin a v neděli v deseti hodin. Jak jste do pokračování série naladění?

Připravovali jsme se celých čtrnáct dní pečlivě a myslím, že jsme naladěni bojovně. Musíme na soupeře vletět a vnutit mu náš styl hry. Důležité jsou pochopitelně oba zápasy, protože se už do Prostějova vracet nechceme. Myslím, že z těch dvou bude důležitější ten sobotní, od tohoto výsledku se bude odvíjet i druhý zápas.

 

Jak bys charakterizovat hru Prostějova a kdo jsou jejich stěžejní hráči?

Prostějov těží ze hry jedna na jedna, z vlastní tvořivosti hráčů a z útočného doskoku. Mají hodně hráčů schopných vystřelit za tři body. Prim hraje trojice Erik Klepač, Juraj Páleník a Štěpán Borovka. Možná jim chybí kvalitní podkošový hráč.

 

Na co pozveš fanoušky?

Na kvalitní mládežnický basketbal, protože v této věkové kategorii jsou už zápasy velice zajímavé. Navíc se nehraje Kooperativa NBL, tak by mohli přijít i ti fanoušci, kteří by nechtěli zůstat dva týdny bez dobrého basketbalu. Za nás mohu slíbit velké nasazení od celého týmu, agresivitu a rychlý přechod do protiútoku. Myslím, že se Vám naše zápasy budou líbit!

Junioři U19A
11.04.2019 - 2:39