TÝMY, SOUTĚŽE, NOVINKY

Příprava některých týmů Basketbalové akademie už odpočítává poslední hodiny a už tento týden se vrhnou do zápasové vřavy. Kromě očekávaného posunu jednotlivých hráčů ve věkových kategoriích, se v Akademii událo také několik změn. Podívejte se, jaké změny to jsou a která družstva a v jakých soutěžích budou startovat.

 

Předně můžeme přivítat v Akademii dva nové trenéry a tři nové asistenty trenérů. Novým trenérem je Martin Stavěl (*1976), který bude v letošním roce koučovat hráče kategorie U15. Basketbalový život Martina Stavěla je spojený především se severem Čech, kde působil nejprve jako hráč, poté jako asistent trenéra a nakonec v letech 2013 se stal replicas relojes hlavním koučem. Po svém příchodu do Ústí, které se rok před tím potácelo na chvostu tabulky, dostal tým až do play-off ze šestého místa. Husarský kousek trenéra-nováčka v nejvyšší české mužské soutěži. Hodně týmu pomohl jím vybraný hráč Kwamain Mitchell, kterého si určitě pamatujete. Byl v sezoně 2013/14 nejlepším střelcem NBL. Po třech letech Martin Stavěl skončil své trenérské působení v Ústí a přesedlal na trenérskou židli v týmu ženské basketbalové ligy BLK Slavia Praha. Odtud odešel na sklonku roku 2018.

 

Další novou postavou v trenérském štábu je Stanislav Votroubek, kterého není nutné dlouze představovat. Standa přišel do nymburského A-týmu v lednu 2002 a skončil na konci sezony 2006/07. Za tu dobu odehrál za Nymburk 301 zápasů, ve kterých nastřílel 1841 bodů. Je to jeden z mála hráčů Nymburka, který se může pochlubit kompletní sbírkou medailí z NBL. Určitě si pamatujete na štíhlého pivota, kterak sází jednu trojku za druhou. Za svou kariéru v NBL nastřílel soupeřům celkem 792 trojek s úspěšností přesahující 40%! Konec své hráčské kariéry si Standa odsloužil v Ústí nad Labem v sezoně 2017/18, kdy také zastával v klubu NBL pozici hrajícího asistenta. Na konci minulé sezony se už Standa podílel na přípravě nymburské akademie, když v play-off pomáhal Laďovi Sokolovskému s juniory U19.      

 

Z nymburské akademie se rozhodli začít s trénováním dva mladí hráči Vojtěch Poláček, který bude pomáhat Martinu Stavělovi u starších žáků a Ondřej Hodač, který bude čerpat zkušenosti od Ladislava Sokolovského u nejmladší kategorie U11. U nejmladších minižáků najdeme také Lucii Adamcovou, která je třetí novou asistentkou v „nymburské“ větvi Akademie.

 

Také v sezoně 2019/20 obsadí Nymburk všechny věkové kategorie od juniorů po nejmladší minižáky. Muže B čeká drobná změna. Jejich tým bude hrát pod hlavičkou Basketbal Polabí díky spojení s poděbradským klubem. Trenérem bude Jan Košař a k ruce mu bude Martin Milbach a také Dušan Pandula, který po ukončení své hráčské kariéry zakotvil v Poděbradech.

 

Juniory U19 povede také Honza Košař, asistentem bude Robin Švarc. Tým bude startovat společně s dalšími jedenácti týmy v extralize. Jejich soutěž začíná 28. září a základní část končí 8. března. Po ní následuje play-off na tři vítězné zápasy a závěrečný turnaj Mistrovství ČR, do kterého se kvalifikují vítězové čtvrtfinále. Kadety, kteří si výkony v minulé sezoně také zabezpečili extraligu, povede Michal Franěk se Standou Votroubkem. Jejich systém soutěže je stejný jako u juniorů a časově je o týden posunutý - začátek je 5. října a konec základní části 15. března.

 

V žákovské kategorii U15 a U14 budou oba naše týmy usilovat, aby se ze základní části ligy probojovali do extraligy. Kategorii U15 povede Martin Stavěl a Vojtěch Poláček. Dvacet čtyři týmů starších žáků bylo rozděleno do tří skupin podle geografické příslušnosti. Naši hráči padli do skupiny B společně s Pískem, Jindřichovým Hradcem, Litomyšlí, Pardubicemi a trojicí pražských týmů USK, Kbely a Sparta. První čtyři týmy z každé skupiny se kvalifikují do dvanáctičlenné extraligy a přenesou si s sebou výsledky ze základní části. Nejlepších osm extraligy pak startuje na MČR, které pořádá vítěz extraligy. Základní část startuje už tento víkend a končí 8. prosince. Mistrovství ČR se uskuteční v termínu 8. až 10. května.

 

Mladší minižáci U14 pod vedením Evy Hubálkové a Magdy Nové mají stejný cíl jako starší žáci, postup do extraligy. V lize mladších žáků však startuje dohromady 52 družstev. Ty jsou rozděleny do čtyř skupin po sedmi a čtyř po šesti. Nymburk je zařazen v sedmičlenné skupině D společně s Libercem, Kbely, Sokolem Pražským, Litoměřicemi, Brandýsem a Děčínem. Postupový klíč do extraligy velí umístit se na prvním nebo druhém místě skupiny. Šestnáct extraligových týmů bude rozděleno do dvou skupin, kde se začne opět s čistým štítem a první čtyři týmy z každé skupiny extraligy postoupí na Mistrovství ČR. Pořadatel se stanoví výběrem a finálový turnaj osmi se uskuteční ve dnech 1. až 3. května. Základní část ligy startuje 19. září a končí 15. prosince.

 

Minižákovské kategorie U13 až U11 budou startovat v krajském přeboru. Starší minižáky U13 povede trenérská dvojice Hana Kelbichová Nezdařilová s Františkem Tvrzem a družstvo bylo složeno z hráčů loňských U12 Nymburka a Juventy. I proto je jejich název BA Juventa Nymburk a jejich domácí palubovkou bude hala ZŠ Komenského i hala v Milovicích. audemars piguet replica  Devět družstev krajského přeboru (Roudnice, Beroun, Wizards Praha 10, Velká Ohrada Praha, Nymburk, Sparta B, BŠ Tygři Praha, Poděbrady a Brandýs n.L.) bude hrát v jedné skupině dvoukolově polsky (tzn. dva zápasy v jeden den). Soutěž začíná 14. září a končí 24. dubna.

 

V kategorii U12 i U11 budou v krajském přeboru s oficiálním názvem „Přípravná soutěž mladších/nejmladších minižáků“ startovat vždy dvě družstva naší BA, jedno jako BA Nymburk, druhé jako NBK Juventa Milovice. Nymburské U12 povede Robin Švarc a Patrik Nový, milovické Jan Devátý a Hana Kelbichová Nezdařilová. Celkem 14 týmů v kraji je rozděleno do dvou skupin po sedmi. Nymburk a Milovice budou ve skupině A společně s Českým Brodem, Brandýsem, Mladou Boleslaví, Poděbrady a Kolínem (skupinu B tvoří Kelti Nové Strašecí, Kralupy, Sparta B, Mělník, Roudnice, Pečky a Čelákovice). Na základní část hranou systémem každý s každým polsky, bude navazovat nadstavba mezi skupinami systémem 1-1, 2-2, 3-3, …. Soutěž začíná 22. září a základní část končí 28. března.

 

Družstvo nejmladších minižáků v Nymburce povede Ladislav Sokolovský s Lucií Adamcovou a Ondrou Hodačem, v Milovicích David Horák a Jan Devátý. V této kategorii mohou startovat jak ryze chlapecká družstva, tak mix dívek a chlapců. Stejně to bude i ve Středočeském kraji. Sedm družstev v jedné skupině sehraje zápasy dvoukolově polsky. Začíná se 14. září a konec bude 4. dubna. Soutěž budou hrát tato družstva: Brandýs n.L., Mělník, Milovice, Nymburk, Wizards (mix), Čelákovice (mix) a Benešov (mix).

 

Krom výše uvedených týmů pracuje v Nymburce také basketbalová přípravka. Pod vedením Petry Hájkové, Šárky Vaněčkové a Vladimíra Kuncíře se nejmladší adepti basketbalu schází každé pondělí 16:00 až 17:00 a čtvrtek 15:30 až 16:30 ve Sportovní hale ZŠ Komenského.  

Martin Stavěl #11 v dresu Ústí (2006/07)                                                   Standa Votroubek s medailemi

  

 

BA Nymburk
11.09.2019 - 6:57