PATNÁCTKY VÁLÍ

O víkendu pokračovaly další soutěže. Basket Polabí vstoupil do první ligy jistou výhrou nad Košířemi. Starší žáci vyhráli i další dvoukolo proti východočeským týmům. Nedařilo se juniorům, kteří oba své úvodní domácí zápasy prohráli, když měli problémy především s obranou. V minižákovských kategoriích U13 a U11 se ze šesti zápasů podařilo vyhrát jen jednou, leč tyto zápasy jsou o nabírání zkušeností a to se všem družstvům povedlo.

1. liga mužů - skupina západ

Basketbal Polabí : Basket Košíře 88:51

Nový tým Basketbal Polabí se v prvním utkání na prozatím domácí palubovce ZŠ Komenského představil proti týmu z Košířů.

Do utkání jsme vstoupili agresivní obranou s jasným cílem a to převzít otěže zápasu do vlastních rukou co nejdříve. To se nám od prvních minut dařilo, ale kvůli neproměnění pár jasných košů z pod koše jsme se nemohli bodově odtrhnout, což se podařilo až na konci první čtvrtiny kdy rozdíl překročil 10 bodů na skóre 20:9. Nástup do druhé čtvrtiny byl stále velmi aktivní a náskok pomalu narůstal, posledních 5 minut druhé čtvrtiny jsme se však částečně uspokojili a lehce polevili v našem nasazení, čehož soupeř dokázal využít rozdíl ve skóre držet stále na 11ti bodech. Po vysnění si základních věcí o poločase, jsme do třetí čtvrtiny opět vlétli a dokázali ji vyhrát v poměru 28:10 a o vítězi zápasu tak bylo rozhodnuto. Naším cílem však bylo nepolevit a stále hnát tempo utkání do co nejvyšších otáček, což nám na finálním výsledku vyneslo úžasné skóre 88:51 v náš prospěch.

V utkání jsme měli navrch nejen  v rychlosti, ale také na doskoku, kolektivní hra, která vedla ke 25 asistencím, 11 ziskům a 4 blokům ještě není optimální, ale postupem času věříme, že výkony týmu ještě porostou.

Body: Kovář 15, Heinzl 14, Jirák 12, Kotásek, Novotný a Dlugoš 9, Kolář 8, Tůma 4, Mikula a Mareš 3, Vejvar 2, trojky: 7/30 : 8/22, TH: 9/15 : 5/8, stav po čtvrtinách: 20:9, 37:26, 65:36, 88:51

Junioři U19 - extraliga

BA Nymburk - GBA Jindřichův Hradec 74:99

Do prvního utkání letošní extraligové soutěže jsme nastoupili v domácím prostředí, proti týmu GBA Jindřichův Hradec. Soupeř pro nás byl neznámou až do poslední chvíle. Krom pár českých hráčů se totiž na soupisce GBA opět objevují především cizinci.

Vstup do utkání byl vyrovnaný, bohužel se náš kapitán Martin Holoubek brzy dostal do problémů s fauly. Po první čtvrtině bylo skóre 24:31 a schylovalo se tak k útočné bitvě. Ve druhé čtvrtině se však začala projevovat výšková převaha GBA a náš tým se velmi trápil na obranném doskoku. Díky tomu se nám přestávalo dařit hrát rychle a bohužel přišla i špatná úspěšnost zpoza trojkového oblouku. GBA díky velmi dobře organizované obraně v podstatě diktovalo tempo utkání. Ve druhém poločase jsme měli několik pasáží, kdy se vedení soupeře ztenčilo, ale soupeř dokázal proměnit těžké střely v důležitých chvílích a utkání dotáhl do vítězného konce.

Body: Srník 18, Valentíny 14, Kábrt 13, Holoubek a Novák 9, Fanta 7, Benák 2, Mráz a Snop 1, TH: 14/28, skóre po čtvrtinách: 24:31, 38:54, 59:80, 74:99

BA Nymburk - Sokol Sršní Písek 84:113

Druhé utkání v prvním hracím víkendu přivedlo na Komendu dalšího z papírových favoritů extraligy U19 - družstvo Písku. Krom Františka Rylicha nemohl do utkání kvůli lehčímu zranění naskočit ani Matěj Fanta. Začátek utkání byl opět vyrovnaný, po bezzubé první dvouminutovce se družstva probrala a předváděla hezký up-tempo basketbal. Díky rychlé hře a pár proměněným střelám z dálky jsme se soupeřem drželi krok. Stav 22:30 po první čtvrtině opět odpovídal nastavenému tempu hry. Hostující Martin Svoboda však ve druhé čtvrtině dominoval pod oběma koši - 26 bodů a 12 doskoků za první poločas hovoří za vše. Písek nám ve druhé čtvrtině odskočil, dával jednoduché koše právě díky práci Svobody pod košem a nám se nedařilo nic. Spousta ztrát díky agresivní obraně Písku, špatná komunikace v obraně i na útočné polovině a opět špatné procento střelby. Písek nás ve druhé čtvrtině zlomil především psychicky, což je něco, na čem budeme muset pracovat. Ne vždy se bude dařit, ale nikdo z hráčů se nesmí vzdát, dokud nezazní finálová siréna. Ve druhém poločase už oba týmy nechali hrát všechny hráče a nasazení Písku také opadlo. Ve čtvrté čtvrtině jsme zvýšili aktivitu a někteří hráči se chytili svých příležitostí. To bohužel stačilo pouze na kosmetickou úpravu skóre.

Body: Srník 23, Valentíny 21, Kábrt 15, Holoubek 8, Wágner 5, Novák 4, Mráz a Jirák 3, Benák 2, TH: 23/36, skóre po čtvrtinách: 22:30, 35:66, 51:93, 84:113

Starší žáci U15 - liga

BK Pardubice - BA Nymburk 60:86

Již v první čtvrtině jsme si vytvořili komfortní náskok, z něhož jsme těžili po zbytek utkání. Hráči soupeře byli ovšem zejména ve druhé čtvrtině velmi aktivní a zaslouženě ji vyhráli. Po většinu zápasu se běhalo nahoru a dolů a i přes opticky jasné vítězství byl zápas fyzicky náročný.

Body: Kolář 31, Cogan 17, Janota 16, Křemen, Kozák a Ryl po 5, Dohnal 4, Jakubal 3, fauly: 18:22, trojky: 0:7, TH: 33/18:19/11, stav po čtvrtinách: 9:26, 29:43, 44:65, 60:86

Adfors Basket Litomyšl - BA Nymburk 71:79

Vlivem nekoncentrovanosti v prvním poločase a zejména ve druhé čtvrtině jsme prohráli první poločas o 10 bodů a toto byla v dosavadním průběhu sezóny pro nás nová situace. Do třetí čtvrtiny ze šaten vstoupil na hřiště úplně jiný tým než ten mátožný v prvním poločase a soupeře jsme v této čtvrtině přehráli o 19 bodů a zápas otočili. Až do konce utkání byl poté průběh velmi vyrovnaný a také se hodně bojovalo. Díky solidní úspěšnosti trestných hodů v posledních dvou minutách jsme nakonec zápas urvali.

Body: Kolář 30, Cogan 19, Janota 9, Kozák a Jakubal po 7, Křemen 3, Střítežský a Dohnal po 2, fauly: 24:16, trojky: 5:4, TH: 16/4:33/19, stav po čtvrtinách: 14:17, 40:30, 49:58, 71:79

Nejmladší minižáci U11 - krajský přebor

BC Benešov - NBK JUVENTA Milovice 54 : 48

Prohru o šest bodů v jinak vyrovnaném utkání zavinila nedůslednost v obraně a velké problémy nám činilo vhazování. V zápasech se našly i dobré momenty: rychlé protiútoky a hra jedna na jedna.

Body: Poddaný14, Novák 12, Prochovník7, Kyral 5, Vaňousek4, Redlich3, Zachariáš3. Nejlepší hráč utkání: Zachariáš

BC Benešov - NBK JUVENTA Milovice 39 : 22

Ve druhém utkání proti stejnému soupeři, které jsme také prohráli, nastoupilo devět nováčků, kteří nabrali cenné zkušenosti. Hráči sice chybovali, ale předvedli i pozitivní herní prvky, na kterých se dá v budoucnu stavět.

Body: Kudrlička J. 4, Poddaný 4, Kramule M. 4, Novotný 2, Kudrlička Š. 2, Prochovník 2, Petkanov2, Kyral 2.